Akcesoria pneumatyczne

Akcesoria pneumatyczne

Systemy urządzeń zasilane sprężonym powietrzem możemy spotkać wszędzie. Z tego powodu rynek akcesoriów stosowanych do tychże układów jest bardzo duży i praktycznie do każdego systemu pneumatycznego możemy dobrać odpowiednie przewody pneumatyczne lub inne akcesoria.

Szybkozłączki – element łączący elementy układów pneumatycznych

szybkozłączkiWiele sklepów w swojej ofercie posiada całą gamę produktów z tej branży. Do wyboru mamy akcesoria podstawowe, bez których żaden układ się nie obejdzie oraz akcesoria dodatkowe, które możemy zastosować jako coś pomocniczego. Dodatkowe nie są jednak niezbędne do działania układu a mogą jedynie poszerzać gamę działań wykonywanych przez system bądź ułatwiać jego montaż. Idealnym przykładem są szybkozłączki pneumatyczne, które w znacznym stopniu ułatwiają łączenie kolejnych elementów układu, ale nie są niezbędne do jego działania. Możemy bowiem zastosować złączki skręcane, które są tańsze, ale trudniejsze w montażu. Wśród akcesoriów niezbędnych do działania systemu są na przykład elektrozawory pneumatyczne. Działają one na zasadzie impulsów elektrycznych, które wpuszczają powietrze do dalszego odcinka układu. Przydatne są szczególnie w przypadkach, w których podawanie powietrza ma się odbywać cyklicznie a nie w sposób ciągły. Bardzo często na końcu układu znajdują się siłowniki pneumatyczne, które muszą korzystać z działania opisanych wcześniej elektrozaworów. Siłownik cechuje się tym, że podłączone do niego są dwa węże sprężonego powietrza.

Oba są podłączone do elektrozaworów, które na przemian podają i odcinają dopływ powietrza. Dzięki temu tłok znajdujący się w siłowniku wysuwa się lub chowa. Elektrozaworem można dodatkowo regulować prędkość i ilość powietrza, które będzie podawana do siłownika przez co będziemy mogli dostosować jego działanie do konkretnych wymagań.

Więcej informacji na stronie www.simotti.pl

Dodaj komentarz