Charakterystyka suwnic pomostowych

Charakterystyka suwnic pomostowych

 

Suwnice są podstawową technologią ułatwiającą organizację pracy w branży budowlanej i przemysłowej. Służą do przenoszenia i przesuwania ciężkich ładunków zarówno w pionie, jak i poziomie na określonej powierzchni budowy. Mogą być zamontowane w zamkniętych pomieszczeniach (np. na halach), ale także na otwartych przestrzeniach. Ograniczone są jednak przez tory, na których się poruszają i ruch wciągnika.

Specyfika suwnic pomostowych

suwnica pomostowaUrządzenia te są rodzajami dźwignic, które wspomagają przenoszenia ładunków. Suwnice charakteryzują się jednak różnymi elementami i przeznaczeniem wynikającym ze zróżnicowania rodzajowego. Wyróżniamy takie rodzaje suwnic, jak: bramowe, półbramowe, konsolowe, modułowe, kolumnowe oraz pomostowe. Każda z nich ma inne zastosowanie i pewne cechy charakterystyczne. Specjalistyczne suwnica pomostowa jest najczęściej montowana i używana wewnątrz hal przemysłowych. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych oraz najpowszechniej stosowanych typów suwnic. Jej uniwersalność wynika z możliwości podnoszenia różnego rodzaju ładunków oraz różnych udźwigów i prędkości przenoszenia materiałów. W dodatku swoim działaniem może objąć duże przestrzenie hal produkcyjnych czy magazynów. Suwnica ta składa się ona z mostu z belek głównych, czołownic pomostu obsługowego, który toczy się po ustalonych szynach transportowych usytuowanych w górnej części hali, tuż nad stropem. Wciągnik przesuwa się po głównych belkach mostu. Suwnice pomostowe mają również różne rodzaje, jakimi są: jednodźwigarowe (swobodny przepływ ładunków), dwudźwigarowe (dla mas do 120 ton), technologiczne czy procesowe.

Suwnice pomostowe ze względu na swoją uniwersalność mogą być odpowiednim rodzajem do wykorzystania na hali produkcyjnej czy w magazynie. Warto jednak zapoznać się z każdą możliwością, aby dobrać odpowiedni mechanizm do specyfiki danej hali.