Czy cięcie wodą jest kosztowne?

Czy cięcie wodą jest kosztowne?

Jak to możliwe, że strumień zwykłej wody jest w stanie równo przeciąć praktycznie każdy, nawet najtwardszy materiał? Jest to strumień wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Szybkość i moc z jaką płynie woda, sprawia, że strumień radzi sobie z każdym materiałem o grubości do dwóch centymetrów.

Przecinanie materiałów strumieniem wody

cięcie wodą cenaNajpopularniejszym sposobem przecinania różnorodnych materiałów jest laser. Jednak obecnie poważną konkurencją jest dla niego strumień wody. Cięcie wodą cena – to koszty bardzo podobne do kosztów wycinania laserowego. Oprócz tego obie metody są niezwykle precyzyjne, pozostawiają gładkie krawędzie, są bezpieczne i radzą sobie z większością twardych i miękkich materiałów. Samym strumieniem wody bez problemu przecina się materiały dosyć cienkie i miękkie. W przypadku elementów o twardszej strukturze do strumienia wody dodawane jest tak zwane ścierniwo czyli delikatne drobinki, które pomogą w przecinaniu materiału. Warto zaznaczyć, że strumień wody jest bardzo precyzyjny i zostaje wystrzelony z ogromną prędkością równą niemal prędkości dźwięku. Istnieje bardzo niewiele materiałów, których nie wolno przecinać strumieniem wody ponieważ grozi to uszkodzeniem lub całkowitym zniszczeniem danego przedmiotu. Możliwe jest przecinanie materiałów miękkich jak guma czy drewno, aż po naprawdę trudne do obróbki surowce, jak stopy metali a nawet kamień naturalny. To czego nie można przecinać to szkło hartowane. Pod wpływem strumienia wody ten rodzaj materiału rozpada się, szyba po zetknięciu z siłą strumienia natychmiast pęka. 

Istnieje też możliwość przecinania materiałów na życzenie klienta. Wtedy wykonuje się tak zwane ,,cięcie próbne’’. Czyli sprawdza się na niewielkim fragmencie surowca czy jego przecięcie będzie możliwe, bezproblemowe i czy struktura materiału nie zostanie uszkodzona.