Do czego służą przezroczyste doniczki?

Do czego służą przezroczyste doniczki?

Początkujący hodowcy roślin doniczkowych mogą zastanawiać się do czego służą te transparentne doniczki, przypominające wyglądem szeroki, niski wazon. Kojarzy nam się, że raczej korzenie roślin powinny być schowane przed światłem.

Przezroczyste doniczki do storczyków

przezroczyste doniczkiNic bardziej mylnego, są bowiem rośliny, które lubią dużo światła, również takiego, który dociera w pewnym stopniu do korzeni. Najpopularniejszym gatunkiem takich roślin są oczywiście wszystkim znane storczyki. To właśnie do nich przeznaczone są transparentne doniczki. Znaleźć je możemy w każdym centrum ogrodniczym, czy markecie budowlanym.Storczyki mają piękne kwiaty i są cudowną ozdobą. Trzeba jednak umieć o nie dbać. Inaczej się ją podlewa, powinna mieć inne podłoże i powinna być właśnie przezroczystej doniczce. Częstym błędem popełnianym przez początkujących jest stosowanie kryjącej osłonki do storczyka. Transparentne wydają nam się brzydkie. Ale przecież one nie muszą być całkowicie bezbarwne. Transparentne doniczki występują w różnych kolorach. Ważne, by przepuszczały światło. Mogą mieć być nawet ze wzorkami. Storczyk pochodzi z klimatu tropikalnego. Dlatego lubi kiedy jest słonecznie, gorąco, wilgotno. I takie warunki w miarę możliwości warto mu zapewnić decydując się na transparentną doniczkę i ustawiając kwiat w dobrym miejscu. Roślina ta ma korzenie normalne, schowane w ziemi i powietrzne, na wierzchu. Korzenie te lubią światło i przestrzeń, dlatego podłoże musi być przepuszczalne, a doniczka – transparentna.

Jeśli zatem mamy w domu storczyka w kryjącej doniczce, koniecznie go przesadźmy do transparentnej. Chociaż najczęściej gdy kupujemy storczyka, jest on posadzony w zwykłej doniczce, nie oznacza to, że tak jest prawidłowo. Zresztą zawsze warto przesadzić roślinę zaraz po zakupie.