Dom energooszczędny – czy warto?

Dom energooszczędny – czy warto?

Coraz większą popularnością cieszą się domy, tak zwane energooszczędne. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym tak naprawdę są te domu, oraz czym one się charakteryzują.

Czy warto wybudować dom energooszczędny?

pokrycia dachoweDom energooszczędny jest domem, którego technologie budowy, szczególnie przegród zewnętrznych powinny spełniać pewne wymogi. Chodzi tu o wymogi współczynnika przewodzenia ciepła, jak i wymogi wilgotnościowe. Od dwa tysiące czternastego roku, wymogi te są restrykcyjne, ale będą jeszcze bardziej. Zmiany nastąpią w dwa tysiące siedemnastym roku oraz w dwa tysiące dwudziestym pierwszym. Podczas obliczeń cieplnych ważne są każde warstwy. W przypadkowy dachu, ważne są pokrycia dachowe-gdynia, izolacja, także krokwie. Na sposób obliczeń wpływa także technologia wykonania dachu lub też inne przegrody. Podobnie jest w przypadku podłogi, jak i ścian, liczą się każde warstwy. Oprócz przegród zewnętrznych ważna jest także stolarka okienna, jak i drzwiowa. Ne są użyte okna, które powodują, że mała ilość ciepła jest wydalana przez dom, albo w ogóle nie jest. Warto jest wybierać okna z potrójną szyba. Na terenie Gdynia, jak i Gdańska, można znaleźć producentów takich okien energooszczędnych. Jeśli chodzi o stolarkę okienną, to jej montaż także jest ważny, ponieważ w domach energooszczędnych powinny być wyeliminowane mostki cieplne. Dlatego coraz większa liczba firm, zajmujących się montażem, ościeżnice montuje w warstwie izolacji.

Budowa domu energooszczędnego na pewno jest opłacalna i warto w nią inwestować, nawet większe nakłady pieniężne. Ponieważ zwrócą się one w postaci niższych rachunków przede wszystkim za ogrzewanie.

Dodaj komentarz