Dom spokojnej starości

Dom spokojnej starości

 

Każdy z nas spotyka się ze starością swoją lub swoich bliskich. Tak już jest ułożony ten świat i nic na to nie poradzimy.  Bywają sytuacje, że nasza rodzina nie jest w stanie zapewnić pomocy swojemu starszemu członkowi. Dzieje się tak niestety coraz częściej. Powody są znane. To coraz bardziej wymagające nasze otoczenie, które powoduje, że mamy coraz mniej czasu. Tak przynajmniej próbujemy tłumaczyć taką sytuację.

Opieka nad seniorem

prywatny dom opiekiGdy sytuacja osoby starszej jest skomplikowana pod względem zdrowotnym wiele rodzin nie jest już w stanie spełnić jej potrzeb. Wtedy stara się o umieszczenie swojego krewnego w domu opieki. Z tym, że o umieszczenie w takiej placówce wcale nie jest proste. Do placówki państwowej najczęściej są spore kolejki i dlatego czas oczekiwania jest znacząco wydłużony. Wtedy rodzina często decyduje się na prywatny dom opieki. Wiąże się to ze zdecydowanie krótszym okresem oczekiwania. Jednak związane jest też z tym, że koszty pobytu w domu prywatnym są większe niż w placówce budżetowej. Przed umieszczeniem starszej czy chorej osoby w takim domu musimy dokonać wyboru placówki. Warto wziąć pod uwagę kilka tego typu domów i wybrać ten z nich, który w największym stopniu spełni nasze wymagania. Oczywiście idealnie jest gdy taki ośrodek znajduje się w tej samej miejscowości w której zamieszkujemy. Jednak nie zawsze tak się zdarzy dlatego wybieramy miejsce nam najbliższe aby odwiedziny nie wiązały się z daleką wyprawą.

Mamy też wtedy możliwość jak najczęstszych wizyt u naszego bliskiego co jest bardzo ważne szczególnie dla osoby odwiedzanej. Poza tym musimy sprawdzić ogólne warunki panujące w ośrodku. Ilość miejsca w pokoju podopiecznego. Czy dostępne są pokoje jednoosobowe czy tylko wieloosobowe. Należy sprawdzić umeblowanie, standard sanitarny, ogólne wyposażenie placówki.