Gaz, prąd, a może fotowoltaika?

Gaz, prąd, a może fotowoltaika?

 

Wybierając system ogrzewania do naszego domu czeka nas niemały ból głowy. Każda ze znanych nam technologii posiada zazwyczaj tyle samo plusów co minusów, a poszczególne technologie wzajemnie się wykluczają. Fotowoltaika jest również jedną z nich.

Fotowoltaika jest ekologiczna.

fotowoltaikaJeśli nie chcemy mieć w swoim domu pieca z węglem, to najczęściej decydujemy się na ogrzewanie centralne lub elektryczne. Obydwa są drogie, ale i wygodne. Centralne ogrzewanie jest kłopotliwe w instalacji, ale za to tańsze w działaniu. Pozwala także na podgrzewanie wody. Ogrzewanie elektryczne jest proste i tanie w instalacji, ale za to bardzo drogie w utrzymaniu, gdyż prąd w naszym kraju jest stosunkowo drogi. Czy istnieje alternatywa? Jeśli jesteście w stanie wydać jednorazowo dużo pieniędzy, to jak najbardziej alternatywa istnieje. Fotowoltaika-Kraków, pompa ciepła oraz studnia głębinowa. Ten zestaw zapewni Wam kompleksowe zaopatrzenie domu w prąd, wodę i ciepło. Zacznijmy od paneli fotowoltaicznych. Jeśli zawiesimy na dachu co najmniej trzy takie panele, a nasz dom jest bardzo dobrze nasłoneczniony, to możemy cieszyć się w pełni darmowym prądem, którym możemy zasilać wszystkie urządzenia w domu, użyć go do podgrzewania wody razem z bojlerem elektrycznym, a także zasilać nim działanie pompy ciepła lub nawet ogrzewania elektrycznego. Pompa ciepła, która zalecana jest do powierzchni około 100 metrów kwadratowych, może służyć jako samodzielne źródło dostarczania ciepła. Warunkiem jest jedynie dobrze ocieplony dom, gdyż pompy ciepła nie są tak wydajne jak piece węglowe, czy kotły gazowe. W małym i dobrze ocieplonym domu pompa powinna w zupełności wystarczyć. Do działania wymaga jedynie powietrza i prądu, który może czerpać z fotowoltaiki. Pompa na 1 zużyty kilowat prądu oddaje równowartość około 4 kilowatów. Gdy już mamy te dwa urządzenia to warto iść za ciosem i zadbać o to, aby obok naszego domu pojawiła się studnia głębinowa. Dzięki temu będziemy mogli odciąć się od wody z wodociągów, której cen ciągle rośnie. Woda ze studni będzie dla nas w pełni darmowa. Do tego jest zdecydowanie lepszej jakości. Budując studnię, będziemy jednak musieli wybudować także szambo.

Zarówno w Małopolsce jak i na Śląsku możemy znaleźć wiele firm wykonujących te wszystkie instalacje. Sam korzystałem ostatnio z jednej z Krakowskich firm przy instalacji fotowoltaiki.

Dodaj komentarz