Jak skutecznie czyścić instalacje przemysłowe?

Jak skutecznie czyścić instalacje przemysłowe?

Różnego typu instalacje używane podczas procesów produkcyjnych wymagają wykonywania regularnych, cyklicznych prac konserwacyjnych. Jest to bardzo ważne, gdyż przepływające przez te instalacje ciecze mogą pozostawiać po sobie osady. Osady te zaś są najczęstszą przyczyną zapychania instalacji czy też rurociągów.

Jak czyścić rurociągi?

czyszczenie rurociągówObecnie w wielu różnych branżach produkcyjnych wykosztuje się rurociągi. Szczególnie jest to bardzo powszechne rozwiązanie w branży chemicznej, czy też wydobywczej, gdzie rurociągi umożliwiają przepływ produkowanego medium lub też substancji będących jego składem. Substancje te jednak, a w szczególności ropa, mogą pozostawiać po sobie osady. Osady te, których z czasem gromadzi się coraz więcej, mogą powodować zwężenie światła rur i tym samym prowadzić do niedrożności rurociągów.  W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie rurociągów, które powinno być wykonywane jedynie przez profesjonalistów. Dlaczego? Gdyż tylko profesjonalne firmy dysponują sprzętem, który umożliwia bezpieczne, szybkie i skuteczne udrożnianie rur. Zazwyczaj to, jakiego typu sprzętu użyje dana firma, będzie uzależnione od średnicy danego rurociągu oraz jego długości. Zazwyczaj rurociągu czyści się za pomocą metody wysokociśnieniowej. Polega ona na wprowadzeniu do rury specjalnej dyszy, która za pomocą sprężonego powietrza jest w stanie usunąć skutecznie wszystkie zanieczyszczenia. Taka metoda może być stosowana zarówno do rurociągów przemysłowych, jak i technologicznych i energetycznych.

Dla prawidłowego działania instalacji przemysłowych kluczowe jest utrzymanie ich drożności. W tym celu zaleca się cykliczne oczyszczanie tego typu instalacji, najlepiej przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Dzięki temu można zachować właściwe funkcjonowanie instalacji przemysłowych czy też energetycznych.