Kilka sposobów na czyste powietrze

Kilka sposobów na czyste powietrze

W czasach, gdy stale słyszymy o smogu i jego zgubnym wpływie na nasze zdrowie, szczególnie zaczynamy zastanawiać się nad możliwościami oczyszczania powietrza, chociażby w naszym własnym mieszkaniu. Do głowy przychodzą nam, oczywiście, filtry. Ale jaki będzie najlepszy?

Różne rodzaje filtrów

filtry węglowe do oczyszczania powietrzaNa rynku dostępne są różne filtry. Jest więc filtr HEPA, filtry węglowe, filtr jonowy, ultrafioletowy i wodny. Pierwsze z wymienionych filtrów usuwa cząsteczki większe niż 0,3 mikrona. Oznacza to, że doskonale sprawdzi się w usuwaniu kurzu, pyłków kwiatowych, zarodników pleśni, roztoczy i innych alergenów. Nie usunie jednak lotnych związków chemicznych, takich jak dym papierosowy czy wszelkie zapachy. Nie poradzi sobie również z wychwytywaniem najdrobniejszych wirusów, a mikroorganizmy złapane w filtr, ze względu na wykorzystaną technologię, mogą się powielać. Filtrem, który może nadrobić zaległości filtra HEPA, jest filtr węglowy. Filtry węglowe do oczyszczania powietrza doskonale wychwytują wszelkie opary chemiczne i nie uwalniają zanieczyszczeń z powrotem do powietrza. Wszystko to dzieje się za sprawą aktywnego węgla, który w sypkiej formie znajduje się w odpowiedniej obudowie. Dzięki temu filtry węglowe są najbardziej chłonnymi ze wszystkich dostępnych filtrów. W pojedynkę jednak nie poradzą sobie z kurzem, alergenami i mikroorganizmami, więc warto zaopatrzyć się w dublet filtra HEPA i filtra węglowego, dzięki czemu zyskamy ochronę kompleksową. Taki duet zalecany jest najczęściej przez specjalistów przy wykonywaniu filtrów domowych.

Filtry węglowe są praktycznym rozwiązaniem głównie dzięki zastosowanej w nich technologii. Użycie aktywnego węgla pozwala na wiązanie związków chemicznych i tym samym łapanie ich w swoistą, chemiczną, pułapkę, z której nie ma wyjścia.