Nawadnianie ogrodu – linia kroplująca

Nawadnianie ogrodu – linia kroplująca

Pielęgnacja ogrodu to przede wszystkim jego odpowiednie nawadnianie, zapewniające znajdującym się tam roślinom optymalne warunki do życia. Niestety nie zawsze można polegać na pogodzie. Licząc na to, że podlewanie można zastąpić opadami deszczu, możemy się zdziwić, szczególnie podczas suchych i upalnych letnich dni.

Wąż, zraszacze czy linia kroplująca?

linie kroplującePodlewanie i zraszanie roślin jest konieczne, szczególnie w okresie wegetacji, a letnia pogoda nie zawsze obfituje w deszczowe dni. W takim wypadku jesteśmy zmuszeni regularnie dostarczać roślinom i trawnikowi odpowiednią ilość wilgoci. Można to zrobić na dwa sposoby: ręczne podlewanie wężem ogrodowym, lub zainstalowanie systemu nawadniania w ogrodzie. Pierwsze rozwiązanie jest idealne do małych ogródków, gdzie kilkanaście metrów węża wystarcza na wygodne podlanie całej powierzchni. W innej sytuacji są właściciele dużych ogrodów, gdzie takie ręczne podlewanie zajmowałoby naprawdę dużo czasu. W takim wypadku zamontowanie odpowiednio dopasowanego systemu nawadniającego będzie idealnym rozwiązaniem. System rur rozprowadzających wodę po całym ogrodzie kładzie się płytko pod ziemią, lub luźno na powierzchni. Zraszacze w nich zamontowane mogą być stałe lub ruchome. Do dyspozycji mamy także linie kroplujące, węże zraszające lub”pocące się”. W zależności od roślin, jakie posiadamy w ogrodzie, warto zdecydować się na połączenie kilku rozwiązań. Linie kroplujące wykorzystywane są do nawadniania niewielkiej powierzchni oraz nasadzeń rzędowych. Rury tej instalacji umieszcza się na powierzchni lub płytko pod ziemią, a przez zamontowane w nich kroplowniki wycieka woda, nawadniając rośliny. Węże „pocące się” (nawilżające), działają podobnie, nawilżając delikatnie, ale w sposób ciągły, glebę. Wykonane są z porowatego tworzywa, przepuszczającego wodę całą powierzchnią.

Nieco mniej popularne są węże zraszające, posiadające na całej swojej długości małe otworki przepuszczające wodę. W zależności od ułożenia węża, może on zraszać okoliczne rośliny, lub nawadniać bezpośrednio glebę. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem w dużych i wymagających ogrodach może okazać się podlewanie automatyczne, za sprawą zastosowania specjalnego sterownika. Pozwoli on na zaprogramowanie zraszaczy na poszczególne dni i godziny, oszczędzając nam jakiejkolwiek pracy.