Nawozy zwiększające jakość zbóż

W Polsce branża rolnicza staje się coraz bardziej doceniana na rynkach europejskich, co jest związane z wysoką jakością zbóż, warzyw i owoców, które produkowane są na terenach wiejskich. Producenci rolni zdają sobie sprawę, że aby produkt był wartościowy z punktu widzenia potencjalnego kupca, musi być nie tylko zdrowy i bezpieczny, ale posiadać również odpowiednie parametry.

Biostymulacja zbóż w trudnych uprawach

biostymulatoryZ pomocą w uprawach wysokojakościowych z całą pewnością mogą przyjść producenci nawozów typu bio, którzy każdego roku pracują w laboratoriach nad preparatami zwiększającymi wzrost roślin przeznaczonych do konsumpcji. Przykładem produktu, który wykorzystuje wiedzę z zakresu nanotechnologii są biostymulatory, które – jak wynika z badań – pomagają w przyśpieszeniu wzrostu zbóż oraz zapewniają m dodatkową odporność przez chorobami. Biostymulator jest głównie przeznaczony dla tych rolników, którzy posiadają swoje uprawy na ziemiach o niskiej jakości bądź w warunkach utrudnionych (np. górskich bądź wilgotnych), ponieważ to właśnie tam najczęściej dochodzi do namnażania się czynników chorobotwórczych. Ponadto, biostymuacja za pomocą preparatów organicznych sprawia, że zboża są nie tylko lepiej odżywione w fazie wzrostu i kłoszenia, ale również wykazują wyższe parametry jakościowe, tj. poziom wilgotności (w większości zbóż powinien on sięgać około 13-21%). Dodatkowo, biostymulatory w żaden sposób nie wnikają w DNA zboża, dzięki czemu rolnik może mieć pewność, że po zachowaniu okresu karencji, ziarna w żaden sposób nie są zanieczyszczone preparatem. 

W dobie szczególnej wartości produktów typu bio, wiele osób ma wątpliwości, czy nawozy zakupione w centrach ochrony roślin są bezpieczne. Jednak warto pamiętać, że biostymulator jest preparatem mineralnym, który w większości wykorzystuje składniki naturalne, całkowicie neutralne dla ludzi oraz zwierząt.