Nowoczesna płyta elewacyjna

Nowoczesna płyta elewacyjna

Płyty HPL to jeden z najnowocześniejszych materiałów stosowanych do budowy elewacji wentylowanych. Pełna nazwa tego znakomitego materiału brzmi High Pressure Laminate co oznacza iż jest to laminat wytwarzany w obecności bardzo wysokiego ciśnienia. Laminaty HPL to jeden z najlepszych materiałów dostępnych na rynku.

Efektowne elewacje wentylowane   

elewacje hplPłyty laminowane HPL wykonywane są z jednorodnych włókien drzewnych nasączonych w ekologicznej żywicy fenolowej i sprasowane pod wysokim ciśnieniem w obecności podwyższonej temperatury. Zewnętrzną warstwę tworzą kolorowe powłoki akrylowe barwione w masie co uniemożliwia proces delaminacji czyli odbarwienia płyty. Płyty HPL są wyjątkowo odporne na działanie agresywnych czynników środowiska zewnętrznego, oraz na urazy mechaniczne. Dają się w bardzo prosty sposób obrabiać poprzez docinanie, frezowanie i wiercenie. Bardzo gładka powierzchnia płyt laminowanych HPL pozwala na ich utrzymanie w czystości i łatwą konserwację. Nowoczesne elewacje HPL cechują się bardzo efektownym wyglądem gdyż są produkowane w całej palecie barw. Budowa elewacji wentylowanej z użyciem laminatów HPL nie jest trudna lecz aby mieć gwarancję właściwej budowy powinna zostać powierzona bardzo doświadczonej ekipie. Do pierwotnego muru montuje się specjalną podkonstrukcję, najczęściej z profili aluminiowych, stalowych lub drewnianych. W niej umieszcza się warstwę izolacji termicznej, która zostaje zabezpieczona folią. Zasadą elewacji wentylowanej jest montaż płyt laminowanych w taki sposób by zachować przynajmniej 20 mm odstępu od warstwy izolacji by zapewnić swobodny przepływ powietrza.

Montaż płyt HPL do podkonstrukcji może być wykonywany za pośrednictwem dedykowanego kleju, nitów lub wkrętów. Można wykonać elewację podświetlaną poprzez nawiercenie w płycie otworów i podświetlenie ich od tyłu. Panele HPL można w całości poddać recyklingowi ze względu na ich ekologiczny skład.