Obróbka drewna tokarką

Obróbka drewna tokarką

Wyposażenie zakładów stolarskich z prawdziwego zdarzenia obfituje w różnego rodzaju mechaniczne obrabiarki do drewna. W celu uzyskania zamierzonych powierzchni i kształtów niezbędne jest użycie tokarki do drewna, które nadadzą odpowiednie owale i wzory.

Podstawowe narzędzie dobrego stolarza

tokarka do drewnaZakłady stolarskie niezależnie od wielkości muszą posiadać obrabiarkę do toczenia w drewnie. Dzięki niej powstają elementy o kształtach walców, stożków, kul i pochodnych. Najprościej można by rzec, że to mechanizm z napędem i uchwytami ( kłami ) na obrabiany materiał oraz z nożem tokarskim. Tokarka do drewna jak i wszystkie inne urządzenia ulega modyfikacjom poprzez wzbogacanie jej możliwości. Podstawowy podział tokarek występuje ze względu na rodzaj mocowania obrabianego elementu. Wyróżniamy zatem tokarki uchwytowe i kłowe. Wśród tych dwóch grup występuje dalszy podział określający sposób pracy obrabiarki. Zaawansowane obrabiarki sterowane numerycznie i naszpikowane elektroniką przekształciły się w tokarki CNC. Trzeba wspomnieć, że obrabiarki te mogą być zaopatrzone w kilka ostrzy roboczych i toczyć różne kształty jednocześnie. Tokarki charakteryzują się podstawowymi parametrami, które z punktu widzenia stolarza są najważniejsze. To ilość obrotów na minutę, moc, maksymalna długość i średnica obrabianego elementu, emisja akustyczna, możliwość regulacji obrotów. Tokarki wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo pracy operatora i jakość wykonanej pracy.

Rynek oferuje bardzo duży wybór tokarek do drewna. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na tego typu obrabiarki można stwierdzić, że producenci sprostali popytowi oferując tokarki uwzględniające wszystkie potrzeby. Mały warsztat stolarski oraz największe zakłady znajdą odpowiednie dla siebie urządzenia.