Paszociąg w nowoczesnym rolnictwie

Paszociąg w nowoczesnym rolnictwie

 

Wraz z decyzją o budowie nowej fermy, lub modernizacją starej idzie konieczność zakupu nowoczesnego i wydajnego sprzętu, który usprawni pracę rolnika, jednocześnie będąc energooszczędnym i prostym w obsłudze. Istnieje szereg urządzeń usprawniających codzienne obowiązki, w tym zadawanie paszy, które zajmuje zazwyczaj najwięcej czasu w gospodarstwie.

Paszociąg jako usprawnienie pracy

paszociągi spiralneTradycyjny – ręczny sposób zadawania paszy sprawdza się w małych gospodarstwach, gdzie rolnik sam lub z pomocą rodziny jest w stanie nakarmić zwierzęta i nie przerasta to jego możliwości fizycznych, ani też nie pochłania zbyt dużej ilości cennego czasu. Wraz ze wzrostem pogłowia nakłady pracy rosną. Przy wielkotowarowych hodowlach wręcz niemożliwym staje sie ręczne zapewnienie wszystkim zwierzętom dostatecznej ilości paszy, a bez tego nie ma co liczyć na zachowanie ich zdrowotności i osiągnięcie zadowalających wyników produkcyjnych. Standardowym wyposażeniem w nowych obiektach, szczególnie przeznaczonych do chowu i hodowli drobiu oraz trzody chlewnej stają się podstawowe paszociągi spiralne. Ich prosta konstrukcja gwarantuje długie i bezawaryjne działanie, a zasilanie napędu ślimakowego włącza się jedynie w momencie, gdy konieczne jest uzupełnienie stanu paszy w karmidłach. Skutkuje to obniżeniem do niezbędnego minimum wydatków na energię elektryczną, której zużycie jest i tak wysokie, zwłaszcza w obiektach do wychowu młodych zwierząt wymagających dogrzewania pomieszczeń. Paszociąg zmniejsza do minimum nakłady pracy rolnika. Jego zadanie ogranicza się jedynie do kontroli stanu paszy w silosie oraz karmidłach.

Można śmiało stwierdzić, iż w nowoczesnym gospodarstwie bezwzględnie musi znaleźć się miejsce dla paszociągów. Pomimo iż koszty inwestycji w zakup nowego systemu mogą odstraszać wielu klientów, w rzeczywistości nakłady finansowe zwracają się bardzo szybko, a ograniczenie wkładanej w hodowlę pracy fizycznej jest bardzo wymierne.