Pielęgnacja pępka u noworodka

Pielęgnacja pępka u noworodka

 

Kikut pępowiny to pozostałość, która towarzyszy maluszkowi do dwóch, a czasem nawet trzech tygodni po narodzinach. Ważne jest to, aby umiejętnie dbać o pępuszek dziecka. Odpowiednio dobrane sposoby pielęgnacji nie tylko zapewniają higienę, ale również pozwalają na szybsze odpadnięcie reszty pępowiny. Jak dbać o pępek noworodka i jakie metody stosować?

Jak pielęgnować pępek noworodka?

gaziki do pępkaPodstawowym sposobem pielęgnacji pępka u noworodka jest odpowiednie i dokładne przemywanie. W tym celu stosuje się specjalne gaziki, które można kupować już z dodatkiem spirytusu lub nasączać je samodzielnie. Jeżeli decydujemy się na namaczanie gazików, to należy dobrać do tego spirytus o wartości 70%. Gaziki powinny być wyjałowione i sterylne. Należy pamiętać o tym, że stosuje się je tylko jednokrotnie i zużyte waciki należy wyrzucić. Gaziki do pępka należy stosować uważnie i delikatnie, aby nie naruszyć odstającego kikuta pępowiny. Pępuszek powinien być przemywany co najmniej 2 razy dziennie, ponieważ sprzyja to jego szybszemu wysuszaniu się, co następnie prowadzi do odpadnięcia reszty pępowiny. Każdy rodzic powinien zwracać szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację tego miejsca. Zaleca się, aby kikut nie był namaczany w wodzie oraz krępowany przez ruch pieluszki lub dopasowanych ubranek. Bardzo ważne jest również to, aby pod żadnym pozorem nie odrywać kikuta, gdyż grozi to infekcją i niebezpiecznymi dla zdrowia powikłaniami. Do momentu odpadnięcia pozostałości należy również unikać długiego ułożenia malucha w pozycji na brzuchu.

Odpowiednia pielęgnacja pępka jest bardzo ważnym elementem codziennej opieki. Do momentu odpadnięcia kikuta pępowiny należy starannie dbać o to miejsce poprzez uważne przemywanie gazikami ze spirytusem. Należy również trzymać się kilku zasad, które uchronią malucha przed wdaniem się infekcji i przedwczesnym odpadnięciem reszty pępowiny.