Produkcja wina w polskich winnicach

Produkcja wina w polskich winnicach

Gdy myślimy o dobrej jakości winie, przychodzą nam do głowy lokalizacje takie jak Francja, Włochy czy Ameryka Południowa. Jednak zapewne nie wiemy tego, iż w naszym kraju produkuje się wino, które może już być powoli porównywalne z tymi z najbardziej znanych krajów winiarskich. Jego produkcja i jakość ciągle rosną a winnic w Polsce przybywa.

Wino z polskich winnic

Nie każdy zdaje spolskie winniceobie z tego sprawę, że wino jest produkowane w naszym kraju, w kilkunastu miejscach. Najbardziej znane winnice znajdują się w województwie lubuskim. Jednak od kilku lat przybywa ich na wschodniej ścianie Polski czyli między innymi w woj. podkarpackim czy lubelskim. Polskie winnice produkują wina różnego rodzaju, począwszy od win białych, czerwonych czy win musujących. Winiarstwo w Polsce ma długą historię, sięgającą czasów średniowiecznych, kiedy było bardzo rozwinięte. Jednak w późniejszych wiekach podupadło i produkcję wina przeniesiono w miejsca bardziej klimatycznie sprzyjające uprawie winorośli. Dzisiaj jesteśmy świadkami renesansu winiarstwa w Polsce i produkcji coraz bardziej uznanych jakościowo wyrobów winiarskich. Polskie wina, mogą stawać w szranki z wyrobami potentatów jak Francja czy Włochy. To zasługa naszych winiarzy i plantatorów winorośli, którzy z roku na rok podnoszą jakość polskiego wina rzemieślniczego. W Polsce uprawiane i przeznaczone do produkcji win, są przede wszystkim odmiany klasyczne winorośli.

Polskie winiarstwo rzemieślnicze rozwija się w szybkim tempie, a Polskie wino jest wystawiane na stoiskach i targach w kraju i za granicą. Produkuje się wina na użytek własny, jak również butelkowane i sprzedawane w sklepach z trunkami regionalnymi. Punktów w których można kupić Polskie wino, z roku na rok jest coraz więcej.