Rekuperator – innowacyjne odzyskiwanie ciepła

Rekuperator – innowacyjne odzyskiwanie ciepła

Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku jest sprawnie działająca wentylacja. Znana i powszechnie występująca wentylacja grawitacyjna coraz częściej jest zastępowana nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami wentylacyjnymi. Jak działają takie urządzenia wentylacyjne?

Jak działa rekuperator?

RekuperatoryDotychczas najczęściej stosowaną wentylacją była tak zwana wentylacja grawitacyjna, w której powietrze zasysane było przez kominy. Wada takiej wentylacji było brak eliminowania wilgoci z pomieszczeń. Rekuperatory są urządzeniem zdolnym eliminować wilgoć. Rekuperacja jest to proces w którym ciepłe zanieczyszczone powietrze jest wymieniane na nowe. Urządzenia te są w stanie zasysać powietrze w dwóch kierunkach dwoma odrębnymi kanałami. Strumienie te spotykają się w głównej komorze zwanej zamiennikiem jednak nie mieszają się. Ciepły strumień zassany z pomieszczenia jest oczyszczany i oddaje swoje ciepło. Natomiast zimny strumień zassany z z zewnątrz przejmuje całą tą energię i również oczyszczony ze wszelkich alergenów zostaje wprowadzony do pomieszczenia. Proces ten daje pełną kontrolę przy nadzorowaniu ilości powietrza wprowadzanego i usuwanego. Rekuperatory są sercem całej instalacji, która zaczyna działać od razu po poprawnym zainstalowaniu rekuperatora. Za prawidłową pracę urządzenia odpowiedzialna jest automatyka, która steruje całym procesem wentylacji. Aby cały system działał poprawnie potrzebna jest również specjalnie zaprojektowane kanały wentylacyjne, przez które powietrze będzie wywiewane oraz zasysane. Na rynku obecnie dostępna jest cała gama rekuperatorów w celu indywidualnego dostosowania kosztów oraz systemów pracy urządzeń. 

Podsumowując warto w taki system zainwestować pieniądze, ponieważ ma się wtedy pełną kontrolę nad całym system wentylacji w budynku. Jest to wentylacja bardzo oszczędna i niezawodna. Wentylacja tego typu jest dobrym rozwiązaniem z powodu swojej zdolności do utrzymywania temperatury powietrza. Wcześniejsza wentylacja grawitacyjna nie jest nam w stanie tego zapewnić.