Sentymentalna podróż do Niemiec

Sentymentalna podróż do Niemiec

 

Od zawsze interesowałam się historią, w szkole miałam świetnych nauczycieli, którzy z lekcji na lekcję rozbudzali moją ciekawość. W szkole średniej do wiedziałam się, że w moich żyłach płynie niemiecka krew. Moi pradziadkowie ze strony babci pochodzili z Munster na zachodzie Niemiec.

Wyjazd do Niemiec w poszukiwaniu dziadka

wygodne busy z Malborka do NiemiecWtedy postanowiłam zgłębić dokładnie historię mojej rodziny z okolic okresu drugiej wojny światowej. Wypożyczyłam i przeczytałam wszystkie książki i podręczniki o tej tematyce jakie tylko byłam w stanie znaleźć. Niestety to wszystko było dla mnie niewystarczające. Wtedy wpadłam na pomysł wyjazdu za naszą zachodnią granicę i osobiste rozeznanie się na miejscu. Podobno gdzieś tam miał jeszcze żyć młodszy brat mojej babci. Niewiele myśląc zebrałam w krótkim czasie potrzebne fundusze na wyjazd i zaplanowałam sobie dwutygodniowy pobyt w Niemczech. W pierwszej kolejności wyszukałam wygodne busy z Malborka do Niemiec, a gdy już siedząc w autobusie nie miałam odwrotu od swojej decyzji po raz pierwszy w tej całej sytuacji odczułam stres. Po długiej podróży zakwaterowałam się w moim hoteliku i zaczęłam rozmyślać od czego powinnam zacząć poszukiwania. W końcu tego typu akcje do tej pory widziałam tylko w filmach. Miałam ze sobą zdjęcia brata mojej babci z młodości i jego ostatni znany adres. Wybrałam się z mapą na ulicę zapisaną na odwrocie zdjęcia i moim oczom ukazała się wielka willa z basenem. Okazało się że „dziadek” już od dawna tam nie mieszka i dostałam dwa kolejne możliwe adresy do odwiedzenia. Po trzech dniach chodzenia z miejsca na miejsce byłam bogatsza o kilka siniaków i dwa nowsze zdjęcia poszukiwanego człowieka. Ostatecznie okazało się, że Hans przebywa teraz w domu opieki.

Moje spotkanie z tym człowiekiem pełne było łez wzruszenia. Hans – bo tam ma na imię był mi niezwykle wdzięczny za trud który poniosłam by go odnaleźć. Z chęcią odpowiedział na wszystkie moje pytania i wątpliwości. Zyskałam tym samym świetnego przyjaciela i członka rodziny.