Specjalistyczna pomoc w ośrodkach leczących narkomanię

Specjalistyczna pomoc w ośrodkach leczących narkomanię

Do najczęściej zażywanych narkotyków zalicza się marihuanę, amfetaminę, LSD, heroinę oraz kokainę. Wszystkie te substancje psychoaktywne działają na ośrodkowy układ nerwowy powodując wystąpienie specyficznych objawów, co w konsekwencji może prowadzić do silnego uzależnienia. Objawy, jakie występują po spożyciu narkotyków zależą od środka, po który sięgamy.

Odpowiednie metody wykorzystywane w ośrodkach leczących narkomanów

ośrodek uzależnień od narkotykówWiele z nich powoduje polepszenie nastroju, pobudzenie, przepływ energii lub głęboki relaks. Ludzie chętnie sięgają po narkotyki, bo poza tym, że poprawiają nastrój, to także powodują wzrost pewności siebie. odporność na ból oraz euforię. Niezależnie jednak od tego, jakie są przyczyny sięgania po substancje psychoaktywne, nawet jednorazowe ich zażycie może zakończyć się uzależnieniem, które z początku wiąże się z przyjemnymi doznaniami, jakie daje nam substancja psychoaktywna. Z czasem jednak okazjonalne zażywanie narkotyków przemienia się w silną potrzebę przyjmowania środków odurzających. Przymus jest tak silny, że ciężko mu się przeciwstawić, co prowadzi do regularnego przyjmowania narkotyków, a także zwiększania przyjmowanych dawek. W zależności od tego, w jakiej fazie uzależnienia zgłasza się narkoman, ośrodek uzależnień od narkotyków stosuje odpowiednią terapię oraz pomoc. Im bardziej zaawansowana narkomania, tym najczęściej poza pomocą terapeuty potrzebne jest odtrucie organizmu, które sprawia, że pozbywamy się toksyn, a także uzupełniamy niedobory składników odżywczych. Silne uzależnienie często powoduje omamy, zaburzenia nastroju oraz depresję po odstawieniu narkotyków, w związku z tym leczenie uzależnienia obejmuje sferę nie tylko fizyczną, ale również emocjonalną.

Z pozoru niewinne sięganie po popularnego skręta często nie wydaje nam się niczym groźnym, jednak w konsekwencji może powodować wyniszczenie organizmu, a także pojawienie się uzależnienia. Często zdarza się, że osoba chora nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej życiem rządzi nałóg. Ważne zatem jest, by uświadomić sobie problem i jak najszybciej poszukać specjalistycznej pomocy.