Sposoby radzenia sobie podczas menopauzy

Sposoby radzenia sobie podczas menopauzy

Kiedy obniża się poziom hormonów w organizmie kobiety, powoli zaczyna się tzw. okres przekwitania. To moment, w którym kobiecy organizm przestaje być zdolny do zapłodnienia, a następnie zaczyna się kolejny etap, czyli fizjologiczne starzenie się organizmu.

Możliwości naturalnych sposobów na menopauzę

jak można naturalnie radzić sobie z menopauząOczywiście, żeby załagodzić bardzo uciążliwe i przeszkadzające w normalnym funkcjonowaniu objawy, lekarze zalecają zastępczą terapię, czyli przyjmowanie syntetycznych hormonów. Podczas klimakterium nie każda kobieta chce albo może stosować syntetyczne hormony, więc warto zorientować się jak można naturalnie radzić sobie z menopauzą. Istnieje wiele naturalnych środków, które mogą pomóc w tym czasie, Jednym z takich środków są roślinne hormony, czyli fitoestrogeny, które, jak wskazują badania, w pewnym stopniu przypominają hormony kobiece. Znajdują się one m.in. w nasionach lnu, nasionach słonecznika czy chmielu. Przyjmowanie ich na przykład w postaci tabletek może nam pomóc, choć musimy zdawać sobie sprawę, że ich działanie jest jednak słabsze niż hormonów syntetycznych, dlatego szczególnie sprawdzą się u pań, które przechodzą menopauzę dość łagodnie. Drugim skutecznym sposobem jest odpowiednia dieta zawierająca magnez, potas, witaminę D oraz wapń. Szczególnie więc polecane jest mleko, jogurty, ryby, rośliny strączkowe, a także marchew, seler i ogólnie warzywa liściaste. Warto także przygotowywać sobie kąpiele relaksacyjne z szałwią, korą wierzby i dębu, które pomogą na pocenie się.

Istnieje szereg naturalnych sposobów, które mogą złagodzić objawy menopauzy. Mogą być stosowane jako pomoc przy kuracji syntetycznej albo jako terapia osobna. Ważne, żeby stosowanie takich naturalnych preparatów i sposobów skonsultować ze specjalistą.