Szafka gazowa zgodna z przepisami

Szafka gazowa zgodna z przepisami

 

Wiele polskich gospodarstw domowych, korzysta z dobrodziejstw gazu ziemnego. Używamy go do ogrzewania domu, oraz do zasilania naszych kuchenek gazowych. Korzystanie z instalacji gazowej wiąże się z jednym ważnym obowiązkiem, o który musi zadbać każdy, korzystający z tego surowca.

Wolnostojąca czy we wnęce?

wolnostojąca skrzynka gazowaMianowicie, polskie prawo nakazuje, aby w każdym budynku, z instalacją gazową, znajdowała się szafka na zaworze głównym. Ma ona na celu zapewnienie łatwego dostępu służbom, w razie potrzeby, na przykład, jeśli wybuchnie pożar, lub dojdzie do uszkodzenia naszej instalacji i zajdzie konieczność odcięcia dopływu gazu. Jak wybrać odpowiednią skrzynkę gazową? Przepisy jasno określają, że skrzynka gazowa, musi być w jasnym kolorze, aby można było łatwo ją znaleźć. Zazwyczaj większość osób decyduje się na szafy w kolorze jaskrawożółtym, jednak dopuszczalny jest wybór także takich kolorów, jak kremowy, stalowy czy ciemnobrązowy. Najważniejszym jest, aby skrzynka wyróżniała się na tle naszych ścian i była w łatwo dostępnym miejscu. Możemy zdecydować się na szafę wolnostojącą, przywierającą do ściany, lub montowaną w ogrodzeniu. Tutaj, mamy swobodniejszy wybór, niż w kwestii koloru. W budynkach, w których znajdują się zakłady pracy, w sklepach oraz punktach usługowych, najlepiej sprawdzi się wolnostojąca skrzynka gazowa, którą można usytuować w dowolnym miejscu na działce. Należy przy tym pamiętać, że musi ona być zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych i niedostępna dla niepowołanych osób.

W zabudowie jednorodzinnej, dozwolone jest montowanie skrzynek we wnęce w ogrodzeniu. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie musimy wtedy nikogo wpuszczać na teren naszej posesji, w celu sprawdzenia stanu licznika. Szafka musi być wykonana z materiału ognioodpornego.