Szambo bezodpływowe czy ekologiczne?

Szambo bezodpływowe czy ekologiczne?

 

Sposób odprowadzania ścieków może być narzucony przez władze gminy w przypadku terenów objętych działaniem kanalizacji miejskiej. W innym wypadku z reguły mamy możliwość wyboru sposobu zagospodarowania generowanych przez nasze gospodarstwo domowe nieczystości. Opcje są w zasadzie dwie: szambo bezodpływowe lub przydomowa oczyszczalnia.

Różne rodzaje szamba – porównanie kosztów

ekologiczne szambo przydomoweKtóry sposób zagospodarowania ścieków wybrać? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników dotyczących zarówno naszych możliwości finansowych, jak i warunków panujących na działce budowlanej. Działki o skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych wymagają czasem specjalnego podejścia co do montażu szamba. Nie wszędzie sprawdzi się taki sam zbiornik. Wychodząc od tematu nakładów na inwestycję, zdecydowanie tańszą opcją niż ekologiczne szambo przydomowe jest szambo bezodpływowe. Jego budowa jest z reguły prosta i niedroga, nie trudno też znaleźć dobrą firmę oferującą takie usługi. Szczelne bezodpływowe szambo może być zbiornikiem betonowym budowanym na miejscu, może być też w stanie gotowym przywieziony i umieszczony w gotowym wykopie. W użytku są również zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego. Ich główną zaletą jest łatwość transportu ze względu na niewielką wagę. Może się to jednak okazać wadą, ponieważ zbyt lekki pusty zbiornik może być wypychany przez napierające na niego wody gruntowe, dlatego często wymaga on kotwienia w gruncie. Inna opcja pozbycia się nieczystości z domu to ekologiczne szambo przydomowe czyli tzw. przydomowa oczyszczalnie ścieków. Ze względów korzystnego wpływu na środowisko jest to opcja coraz bardziej popularna w dzisiejszych czasach, jednak cena samej inwestycji może czasem odstraszać. Rozwiązanie to jest jednak bardzo wygodne w użytkowaniu i niezwykle tanie w utrzymaniu.

Porównując koszty utrzymania tradycyjnego szamba i domowej oczyszczalni ścieków, druga opcja zdecydowanie wygrywa. Osadnik wstępny oczyszczalni wystarczy opróżnić góra raz w roku (lub znacznie rzadziej). W przypadku szczelnego szamba jest to comiesięczny koszt wzywania wozu asenizacyjnego, który z pewnością odczujemy w budżecie.