Szukać przodków samemu czy z pomocą?

Szukać przodków samemu czy z pomocą?

Istnieją tego typu momenty, kiedy spotykamy się z pewnego rodzaju aporią nie do przeskoczenia z naszego punktu widzenia. Poszukując swoich przodków tego typu aporiami mogą być: niepamięć żyjących członków naszej rodziny, niemożność odnalezienia źródeł historycznych, ograniczenia cyfrowych nośników danych historycznych czy zwyczajny brak czasu.

Dlaczego szukać pomocy poszukując przodków?

wyszukiwanie przodkówBiorąc się na poważnie za wyszukiwanie przodków należy liczyć się ze wszystkimi powyższymi problemami i należy je uznać za ograniczenia, które mogą obnażać nie tyle, co brak naszej wiedzy historycznej czy kompetencji, ale mogą znacząco wpływać na nasz czas. Profesjonaliści w sprawach poszukiwań przodków powinni posiadać doskonałą wiedzę historyczną, a także doświadczenie, które powinno podpowiadać im, gdzie szukać w zawiłych historiach archiwach metrykalnych, tak aby skutecznie dokopać się do danych źródeł. Genealogia istnieje w zasobach cyfrowych, jest wiele źródeł internetowych, których bazy możemy wertować, natomiast problem z poszukiwaniem przodków pojawia się tam, gdzie nie ma ciągłości danych metrykalnych, tak jak ma to miejsce na terenach z których pochodzą Kresowianie, gdzie nie ma polskiej administracji, kościoły, a wraz z nimi ich archiwa, spłonęły w czasie II wojny światowej, a pozostałe dokumenty są rozsiane w publicznych archiwach miast, do których Kresowianie przybyli po wojnie bądź też znajdują w prywatnych rękach.

Każdorazowo, badając historię naszych przodków, czy zajmując się ich poszukiwaniem, możemy natknąć się na ograniczenia, których przeskoczenie, jeżeli nie zajmujemy się tym zawodowo, może stanowić nie lada wyzwanie. Warto wówczas posiłkować się firmami, które są w stanie fachowo pomóc nam w poszukiwaniu przodków i przezwyciężyć stojące przed nami bariery.