Usuwanie szkodników z kukurydzy

Usuwanie szkodników z kukurydzy

Prowadzenie uprawy kukurydzy bardzo często wiąże się z obecnością różnego rodzaju chorób bądź szkodników. W przypadku drugiej opcji warto wiedzieć, iż mogą być one bardzo niekorzystne i trudne do wytępienia. Najgorszym typem szkodnika kukurydzianego są omacnice prosowianki. Bardzo trudno jest je wywabić, więc trzeba je monitorować.

Metody na usunięcie omacnicy z kukurydzy

omacnica w kukurydzyKażdego roku tracimy niemal 15% zbiorów kukurydzy z uwagi na bytujące w niej pasożyty. Jednym z gorszych jest omacnica w kukurydzy, która atakuje roślinę już od samych podstaw łodygi, a także resztę rośliny. Przez to kukurydza nie może pobierać wody ani składników odżywczych z gleby, dzięki którym może poprawnie się rozwijać. Bardzo często skutkuje to gniciem rośliny od środka. Aby zapobiec temu problemowi warto ustawiać pułapki feromonowe w odpowiedniej wysokości w zależności od odmiany omacnicy. Jeśli jednak zauważymy, iż gąsienica zagnieździ się w naszej kukurydzy warto zainteresować się środkami nieco innymi. Mowa tutaj przede wszystkim o chemicznych oraz biologicznych wyborach. Jednak należy zauważyć, iż w Polsce chemiczne opryski na plonie kukurydzianym są rzadkością, gdyż ciągle nie mamy odpowiednich warunków do takiej czynności. Dlatego głównie wybieramy biologiczne metody. Stosujemy je po dokładnym zapoznaniu się ze stadium rozwoju larw oraz tym, w którym momencie najlepiej zrobić oprysk, aby pozbyć się pasożyta w roślinie.

Jeśli zastanawiamy się w jaki sposób wytępić robiące szkody w kukurydzy omacnice prosowianki warto wiedzieć, iż jest na to kilka metod. Przede wszystkim warto zapobiegać i ograniczać rozwój z pułapkami feromonowymi. Gdy już wystąpią będzie należało wykonać oprysk biologiczny bądź chemiczny w najbardziej doprecyzowanym czasie.