Wypadek drogowy w Unii Europejskiej

Wypadek drogowy w Unii Europejskiej

 

Według statystyk drogi w Europie należą do najbezpieczniejszych na świecie. Znaczna liczba autostrad i dobrej jakości dróg krajowych przyczyniła się do tego, że poważne wypadki z udziałem pojazdów i pieszych zdarzają się rzadko. Dzięki temu liczba ofiar śmiertelnych systematycznie spada.  

Unia Europejska doskonale radzi sobie z wypadkami drogowymi

wypadki w Unii EuropejskiejWyremontowane drogi, budowa nowych autostrad a także postęp technologiczny, jeśli chodzi o produkcję pojazdów, z pewnością przyczyniły się w znaczącym stopniu do poprawy bezpieczeństwa na jezdniach w największych miastach w Europie. Śmiertelne wypadki w Unii Europejskiej należą do rzadkości. Na tle lepiej rozwiniętych państw nieco gorzej wypada Polska. Warto jednak podkreślić, że  w stosunku do roku poprzedniego statystyki groźnych wypadków na polskich drogach uległy zadowalającej poprawie. Dużym problemem są nadal kierowcy, którzy po spożyciu alkoholu oraz innych substancji odurzających siadają za kierownicę. W Polsce od wielu lat działają liczne kampanie społeczne mające na celu uświadomienie ludzi, że nawet jeden drink z wysokoprocentowym napojem znacząco wpływa na kondycję psychofizyczną kierowcy. Wydłuża się szybkość reakcji, maleje koncentracja – wszystkie te czynniki stwarzają niebezpieczeństwo spowodowania wypadku na drodze. Warto podkreślić, że szeroko zakrojone działania prewencyjne policji oraz akcje społeczne osiągnęły znaczące rezultaty – wyraźnie spadła liczba pijanych kierowców, co przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa.

Poprawa bezpieczeństwa na drogach powinna być priorytetem dla każdego państwa członkowskiego. Pomaga w tym również postęp technologiczny, produkowane są bowiem nowoczesne pojazdy z inteligentnym oprogramowaniem, które pomaga kierowcy w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach na drodze.