Wyważanie wirników urządzeń turbinowych

Wyważanie wirników urządzeń turbinowych

Uszkodzenia maszyn wirujących, w tym sprzęgłach, kołach pasowych lub wentylatorach, źródło i przyczyny mają w niewyważeniu części wirujących. Siły odśrodkowe z powodu nierównomiernego rozłożenia masy, generując drgania, powodują całą masę uszkodzeń.

Wyważać wirniki? To absolutna konieczność

wyważanie wirnikówW maszynach o napędzie turbinowym, najczęstszą przyczyną uszkodzeń łożysk, sprzęgieł i uszczelek, jest brak wyważenia elementu wirującego. Producenci wyważarek do silników o napędzie turbinowym skonstruowali urządzenia służące do korekty parametrów podczas pracy tych urządzeń. Obsługują one małe elementy wirujące, wentylatory przemysłowe wszelkich rozmiarów i budowy, a nawet łopaty turbin w silnikach elektrowni wiatrowych. Wyważanie wirników podczas pracy odbywa się w kilku podstawowych krokach. Widmo drgań dość łatwo wykrywa nieprawidłowość w postaci generowanych drgań przenoszonych na konstrukcję. Niewyważenie jest stosunkowo łatwo wykrywalne, gdyż drgania występują w takt obrotów wału napędowego. Tak wytwarzana energia koncentruje się pierwszej linii widmowej harmonicznej. Bardzo często przyczyny niewyważenia wentylatorów są spowodowane wadami podczas produkcji urządzeń. Bywa, że są to również niewyważenia po naprawach innych elementów urządzenia. Przyczyną mogą być również błędy podczas montażu, bądź tak zwane niewyważenie eksploatacyjne, które często zdarza się na skutek gromadzenia osadów na elementach wirnika. Przyczyn może być naprawdę wiele, ale bez względu na ich źródło, należy je bezwzględnie usuwać.

Walczyć należy nawet z najmniejszymi objawami niewyważenia ze względów ekonomicznych. Niedopilnowanie wyważania elementów wirujących może doprowadzić do przeciążeń, które potrafią zaskutkować nieodwracalnymi zmianami w urządzeniu.